Japonská kuchyně
Nezaměňujte Jakonskou kuchyni a Čínskou. V Čínské kuchyni se většinou vše rychle smaží, ale v Japonské se olej používá minimálně. Někdy se v Japonsku pokrmy připravují přímo na dřevěném uhlí bez použítí tuku. V Číně je také většina pokrmů podávána v teplé formě zatímco v Japonsku naopak ve studené podobě. Japonská kuchyně upřenostňuje přírodní chuť (rýže, rasy nebo ryby). Pokrmy se zde často dochucují pouze sojovou omáčkou, neo křenem známým jako Wasabi. Japonská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších kuchyní na světě, a to díky pouívání velkeho množství surové zeleniny a ovoce, mořských plodů a vyvarováním se tučnému jídlu. Japonci se dožívají velmi vysokého věku.
Nejznámějsím jídlem bude nejspíše Sushi. Tak proč si ho neskusit udělat doma?
Uzlíčkové Sushi

Ingredience
3 hrnečky rýže na sushi, 100 g sterilovaných bambusových výhonků, 1 lžíce mirinu a sójové omáčky na ochucení, 100 g krabích tyčinek surimi, 1 lžíce černého sezamu, 8 vajec, 4 hlavičky hub shiitake, 1 lžíce sezamového oleje, 8 špenátových listů.
Příprava
Sterilované bambusové výhonky nakrájíme na nudličky. Hlavičky hub shiitake krátce povaříme ve vodě ochucené mirinem a sójovou omáčkou, scedíme a nakrájíme také na nudličky. Nadrobno nakrájené krabí tyčinky smísíme s připravenou rýží, bambusovými výhonky a houbami shiitake a ochutíme sezamem. do mísy rozklepneme vejce, přidáme mirin a sójovou omáčku a našleháme. Hranatou pánev potřeme olejem a osmažíme na ní čtyři obdélníkové omelety. Ty pak překrojíme, abychom získali osm čtverců. Do každého čtverce urovnáme porci rýžové směsi a zabalíme jako uzlíček. Kraje omelety dobře přimáčkneme, aby byl sushi uzlíček uzavřený, a spoj nahoře převážeme proužkem spařeného špenátového listu.
Japonské rizoto
Ingredience
2 šálky rýže, 4 šálky horké vody, sůl, 2 lžíce másla, 6 žampionů, 2 pórky, vařené maso z půlky kuřete (nebo slepice), kostka drůbežího bujónu, lžíce sójové omáčky, špetka glutasolu.
Příprava
Rýži propláchneme studenou a následně vařící vodou, vhodíme do kastrolu, zalijeme vodou, mírně osolíme a přivedeme k varu. Pak 15 minut dusíme na velmi mírném ohni pod pokličkou. Poté necháme ještě chvíli dojít. Na másle osmahneme nadrobno nakrájený pórek, na plátky nakrájené žampióny, po chvíli přidáme pokrájené drůbeží maso, zalijeme šálkem bujónu z kostky a dusíme, až se tekutina téměř vydusí. Pak ochutíme sójovou omáčkou, glutasolem, vmícháme rýži a podáváme obložené vařenou brokolicí nebo jinou zeleninou.
Jablko plněné krevetami

Ingredience
1 porce: 1 jablko, 1 velká kreveta, 1/3 balíčku rosolu konjaku, petrželka. Omáčka: 180 ml vývaru daši no moto, 1 lžíce mirinu, 1 lžíce saké, 1 lžička cukru.
Příprava
Jablko nahoře odkrojíme tak, že vytvoříme pokličku. Zbylé jablko co nejvíce vydlabeme, ale opatrně, abychom neporušili jeho tvar. Krevety napíchneme na špejli a dáme vařit do vroucí vody, až zrůžoví. Pak je vyjmeme, oloupeme a nakrájíme na drobné kousky. Přidáme konjaku, nakrájený na malé kostičky a najemno nasekanou petrželku a promícháme. Vývar svaříme s mirinem, saké a cukrem. Krevetovou směsí naplníme jablka a promícháme. Přiklopíme jablečnou pokličkou a podáváme.
Další recepty můžete najít na stránkách http://recepty.mraveniste.cz/
Pokud máte někdo nějáký zajímavý recept určitě oceníme Vaše komentáře.